Niedobór czynnika chłodzącego
Zgodnie z zasadami eksploatacji czynnika chłodzącego w klimatyzacji do auta ubywa rocznie średnio kilkanaście procent. Trzeba go więc regularnie uzupełniać, ponieważ odpowiada za schładzanie powietrza. Czynnik przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy w obiegu klimatyzacji, a więc gdy go brakuje, odczuwamy spadek efektywności układu klimatyzacji. Jedynym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy nie brakuje czynnika, a jeśli tak jest, to należy go uzupełnić.
Klimatyzacja nie chłodzi - awaria sprężarki
Kolejnym z elementów klimatyzacji, który może ulec awarii w trakcie eksploatacji, jest sprężarka. Jej najważniejszym zadaniem jest sprężanie czynnika chłodzącego, który zmienia swój stan skupienia i w ten sposób schładza powietrze. Uszkodzenie sprężarki objawia się nie tylko brakiem chłodzenia, ale również zauważalnym hałasem, który pojawia się, gdy włączamy klimatyzację. Tu również niezbędna będzie interwencja doświadczonego serwisu, który dokona inspekcji sprężarki lub wykona wymianę, a także wykluczy inne awarie, np. wspomnianą wyżej nieszczelność układu.
Nieszczelność układu
Wspomniany czynnik chłodzący może wydostawać się z układu w znacznie szybszym tempie, niż to przewiduje normalne użytkowanie klimatyzacji. Wówczas, aby klimatyzacja samochodu działała prawidłowo, musimy przeprowadzić badanie szczelności układu. Uszkodzeniu mogą ulec przewody i uszczelki, co najczęściej możemy zauważyć, gdy klimatyzacja nie działa prawidłowo, a pod samochodem są widoczne plamy. Warto pamiętać, że taka awaria może się ujawnić w krótkim czasie po napełnieniu czynnikiem chłodzącym - szybko się okaże, że klimatyzacja nie chłodzi, choć w teorii czynnika nie powinno brakować.
Niesprawny wentylator
Gdy klimatyzacja nie chłodzi, to jednym z odpowiedzialnych za to elementów jest wentylator. Objaw może być następujący: klimatyzacja działa prawidłowo przy jeździe z dużą prędkością, ale słabo chłodzi na postoju lub przy niskich prędkościach. A ponieważ wentylator pomaga w odprowadzaniu ciepła z czynnika chłodniczego, to jego awaria powoduje przegrzewanie się układu. Najczęstszym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana wentylatora na nowy.
Zanieczyszczenie w układzie klimatyzacji
Obecne w układzie elementy również mogą ulec zabrudzeniu. Jest tak w wypadku chłodnicy oraz parownika. Wszelkie elementy, takie jak liście, kurz czy innego rodzaju brud mogą zakłócić przepływ powietrza. Jak rozpoznać tego typu awarię? Jednym z objawów jest obecność przykrego zapachu - może on być także efektem pleśni lub zagrzybienia parownika. W tym wypadku klimatyzacja będzie działać, ale zapach będzie trudny do zniesienia, a do tego samo powietrze będzie negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Natomiast gdy powodem jest brud w parowniku lub chłodnicy, to poza zapachem usterkę zdradzi to, iż mimo działania wentylatora, klimatyzacja nie będzie chłodzić lub będzie to robić słabiej niż zwykle. W obu wypadkach niezbędne będzie przeczyszczenie całego układu. Gdy powodem jest pleśń lub grzyb, to dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie ozonowania, które usunie wszelkie pozostałości tych organizmów. Podobną kwestią związaną z brudem może być zatkany filtr kabinowy. Może to sprawiać, że przepływ powietrza przez układ będzie ograniczony, a co za tym idzie, efektywność chłodzenia będzie wyraźnie mniejsza. Filtr kabinowy powinno się regularnie wymieniać, aby uniknąć tego typu problemów.